O metodzie HAE - Droga Mocy

Czym jest Horse Assisted Education?

Czym jest rozwój poprzez kontakt z końmi?

Być może się zdziwisz, ale nie będę Cię przekonywać, że metoda rozwoju Horse Assisted Education to jedyna i najlepsza metoda na świecie, która odmieni Twoje życie. Dlaczego? Bo to nie w moim stylu, bo nie jestem wróżką, bo to nie w metodzie jest moc zmiany - tylko w Tobie. Piłka jest po Twojej stronie. Druga sprawa: każdy z nas jest inny i to Ty najlepiej czujesz, czego na teraz potrzebujesz. Poniżej znajdziesz opis metody HAE. Przeczytaj i zobacz, czy to jest podróż, w którą chcesz wyruszyć.

Horse Assisted Education
to innowacyjna metoda rozwoju: zarówno zawodowego jak i osobistego. W tej metodzie to przygotowane do tej roli konie są trenerami, towarzyszą uczestnikom na ścieżce do samopoznania, autentyczności
i wolności. Żadne techniczne umiejętności nie są wymagane. Wykonujemy proste doświadczenia z ziemi. Nie wsiadamy na konie.

To rozwój zarówno osób indywidualnych jak i organizacji, które chcą osiągać większe efekty poprzez świadomą komunikację
i autentyczne przywództwo.

HAE opiera się na najlepszych praktykach uczenia się ludzi, ponieważ jest to holistyczny rozwój - praca z ciałem, emocjami, intelektem. Uczestnicy nie raz spotykają się z duchowym wymiarem rzeczywistości. Puszczają blokady, wraca spokój, mamy szansę siebie zobaczyć: wzmocnić to, co nas karmi, pożegnać się z tym, co zabiera nam energię.

Tu nie ma ocen. Jest przestrzeń na Ciebie - taką jaką-jakim jesteś. 

Główne obszary Horse Assisted Education

STAWIANIE GRANIC

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

PRZYWÓDZTWO

EMOCJE - AUTENTYCZNOŚĆ

051_Dominika_03_S_net

Moc i Przywództwo

Esencją HAE jest odzyskanie wewnętrznej mocy poprzez przyjęcie przywództwa.
Przyjęcie przywództwa oznacza wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i tworzenie go w zgodzie ze sobą:

  • swoimi wartościami,
  • talentami,
  • potrzebami.

To odzyskanie poczucia własnej wartości i dostrzeżenie, że to,
że pojawiliśmy się na świecie, ma znaczenie, że jesteśmy ważni.
HAE to przejście z trybu: „muszę”, na tryb wybieram: sytuacje, które mnie budują, relacje, pracę, reakcje na to, co się dzieje.

Ok, ale dlaczego konie?

Konie są szczere. Reagują na nasze emocje, postawy, intencje i mowę ciała. Są lustrem, w którym możemy się przeglądać. Dlatego ich feedback podczas doświadczeń jest bezcenny i w punkt.  To, co wyróżnia konie-trenerów to to, że są zapraszane do wolności: zarówno ich "nie" jak i "tak" są tak samo ważne. Reakcje koni trenerów nie są automatyczne (robię to i to, bo tak każe człowiek) tylko autentyczne, bo wynikają z chęci współpracy i wejścia w relację z uczestnikami spotkań. 

Kontakt z końmi wpływa na pracę naszego mózgu. Zawsze aktywna kora mózgowa (odpowiedzialna m.in. za analizę, myślenie) wycisza się. Przywództwo przejmuje układ limbiczny (odpowiedzialny za emocje, pamięć długotrwałą). Dzięki temu mamy szansę dotrzeć do swoich prawdziwych potrzeb, które płyną z serca, nie z głowy i koncepcji (na przykład, narzuconych przez normy społeczne). Mamy szansę oddzielić fałsz od prawdy i pójść za tym, co dla nas naturalne i autentyczne.

Podczas kontaktu z końmi dużo się dzieje, bo konie wzbudzają emocje: od miłości po strach: często te obydwie emocje występują równocześnie. To przyspiesza proces rozwojowy, pokazuje schematy, które nam towarzyszą w życiu. Ponadto już samo bycie w naturze koi, wycisza i leczy. Możesz odpocząć. W naturze czujemy spokój. Dystansujemy się od naszej codzienności.
Dzięki temu mamy szansę złapać szerszą perspektywę. Możemy odkryć przyczynę naszych trudności, zobaczyć dalszą drogę.

Metoda HAE to holistyczny i głęboki rozwój. Pracujemy z ciałem i emocjami.

09_DT_warsztaty z konmi_S_net_p
54_DT_warsztaty z konmi_S_net_p

Koherencja serca

Uczestnicy warsztatów niejednokrotnie nie chcą z nich wychodzić.
Czują radość, spokój, harmonię. Dlaczego? To między innymi zasługa procesu: koherencji serca, który według badań pojawia się podczas kontaktu z końmi.

Koherencja serca to równomierne bicie serca. Zazwyczaj wykres uderzeń serca jest nieregularny. W stanie koherencji ta regularność się pojawia.

Koherencja dobrze wpływa na ciało, psychikę. Spada poziom hormonu stresu (kortyzolu) podnosi się poziom hormonu młodości (DHEA). Nasze emocje wracają do równowagi. Maleje psychiczne napięcie. Pojawia się witalność, czujemy przypływ energii.

Praca z przekonaniami

Konie to zwierzęta mocno projekcyjne. Co to znaczy? To znaczy, że z łatwością przerzucamy nie swoje przekonania na temat świata. Przykład? Pierwszym doświadczeniem, od którego zaczynam warsztaty i spotkania indywidualne, jest obserwacja koni trenerów.

Po obserwacji uczestnicy dzielą się swoimi wrażeniami.
Co ciekawe, każdy interpretuje zachowanie koni na swój sposób. Dla jednej osoby fakt, że żaden koń do niej nie podchodzi, może być podsumowane zdaniem: „koń mnie nie lubi, nie zauważa”. Druga osoba może na to samo zdarzenie zareagować zupełnie inaczej i powiedzieć: „dobrze mi z takim dystansem, każdy z nas ma swoje sprawy”.

Zarówno pierwsza jak i druga reakcja pokazuje podejście do świata (pierwsza osoba dystans fizyczny, brak konkretnego ruchu w jej stronę odbiera jako odrzucenie).

Dla drugiej dystans fizyczny jest naturalny i wcale nie świadczy o tym, że koń (ludzie) go nie lubi/ą.

Praca nad rozwojem jest w dużej mierze pracą z przekonaniami.
Dzięki koniom możemy je łatwiej zobaczyć i pożegnać się z tymi, które nam nie służą oraz wzmocnić te, które nas budują.

To, co fizyczne i symboliczne

Na warsztatach spotykasz się z końmi. Każdy z nich
ma swój charakter, uczucia, temperament, historię. Wchodzisz z koniem w relację, na przykład podczas prostego doświadczenia: przejście z punktu A do punktu B. To jest jeden poziom spotkania: namacalny, widoczny. To fizyczne doświadczenie.

Drugi poziom spotkania z koniem, zdecydowanie, wykracza poza to, co widoczne gołym okiem. To spotkanie z symbolem i archetypem. Podczas spotkań z końmi, czy tego chcemy czy nie, wkraczamy w świat symboli i archetypów. Dlaczego? Ponieważ koń nie przez przypadek w naszej kulturze ma bardzo bogatą symbolikę.
Koń symbolizuje wolność, moc, instynkty, zwycięstwo, triumf. A także złość, głupotę, strach.

Dzięki kontaktowi z końmi trenerami możemy złapać kontakt zarówno ze swoją mocą, jak i cieniem. A to spotkanie daje potężnego kopa (właśnie) do rozwoju, przekraczania swoich ograniczeń, rozwiązywania trudnych problemów i wzrastania w swojej mocy.

Nauka poprzez doświadczenie

W HAE uczymy się poprzez doświadczenie. Co to znaczy? To znaczy, że sam kontakt i wejście w relację z koniem trenerem, uruchamia proces rozwoju i uczenia się. Nie musimy wszystkiego rozumieć i równocześnie sięgamy po nowe możliwości, wychodzimy ze starych schematów i tworzymy nową drogę. Ile razy byłeś/aś na szkoleniu, z którego wyszedłeś/aś z masą notatek, z których potem nie skorzystałeś/aś? Tutaj jest inaczej.

Paulina

Adres

Wrocław, Polska

Telefon

+48 799 880 853

Strona

www.drogamocy.com

Email

komunikacja@dominikatarnacka.com